• Slovenčina
  • English
  • Druhý Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce: Konzultácie s relevantnými aktérmi v oblasti prevencie neprenosných ochorení a ochrany zdravia

    14. októbra 2024 sa konali konzultácie s relevantnými aktérmi k pripravovanému programu Zdravie, ktorý sa pripravuje a bude realizovať na Slovensku v rámci programu Švajčiarsko-slovenskej spolupráce a na ktorý je vyčlenených spolu 17,647 miliónov CHF (z toho 85 % predstavuje príspevok Švajčiarska). 

    Cieľom konzultácií bolo rozdiskutovať a zhodnotiť návrh programu Zdravie z hľadiska jeho prínosov, nedostatkov a možných rizík, a prísť s návrhmi na zlepšenie programu.

    Stretnutie sa uskutočnilo v Žiline, v spolu-organizácii MIRRI SR, ktoré je Národnou koordinačnou jednotkou, so Švajčiarskou ambasádou na Slovensku a Žilinským samosprávnym krajom.

    Program Zdravie je zameraný na tému prevencie neprenosných ochorení a ochrany zdravia, pričom prostredníctvom programu sa majú vytvoriť podmienky pre vytvorenie systémového modelu riadenia prevencie neprenosných ochorení a ochrany zdravia, podporiť vznik a rozvoj spolupráce medzi všetkými úrovňami riadenia a zainteresovanými stranami, a napokon cez implementáciu konkrétnych aktivít zvýšiť povedomie verejnosti o dôležitosti prevencie a ochrany zdravia.

    V úvode stretnutia vystúpili pán Ivan Hromada, zástupca Kancelárie Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce na Slovensku, a pán Jaroslav Mojžiš, riaditeľ odboru grantov EHP a Nórska a Švajčiarskeho príspevku MIRRI SR. Prezentované boli informácie, týkajúce sa druhého švajčiarskeho príspevku vo všeobecnosti, Rámcovej dohody o implementácii druhého švajčiarskeho príspevku na Slovensku a alokácie prostriedkov.

    Pani Daniela Kállayová, zastupujúca MZ SR, predstavila rámce, z ktorých sa pri tvorbe programu Zdravie vychádzalo a jeho základnú logiku a pani Mária Hlásna (MIRRI SR) stručne zhrnula technické detaily programu Zdravie.

    Najdôležitejšou časťou stretnutia boli diskusie účastníkov o programe ako celku, ale aj o jeho jednotlivých komponentoch.

    Účastníci konzultácií svojimi vyjadreniami potvrdili, že cieľ projektu a jednotlivé navrhované aktivity sú prínosom pre ďalší rozvoj prevencie neprenosných ochorení a ochrany zdravia na Slovensku. Zdôraznili pritom najmä potrebu vytvorenia funkčného modelu riadenia a financovania, potrebu efektívnej spolupráce a koordinácie jednotlivých aktérov, pôsobiacich v tejto oblasti a napokon potrebu silnej edukácie v oblasti prevencie a ochrany zdravia, čo vyžaduje prepojenie s ďalšími sektormi, ako je školstvo alebo sociálna oblasť.

    Pre viac informácií o druhom Programe švajčiarsko-slovenskej spolupráce nájdete na tomto linku: O druhom švajčiarskom príspevku