• Slovenčina
  • English
  • Podpora udržateľného cestovného ruchu a ochrany biodiverzity na Slovensku

    Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR dnes v hoteli Gothal, Liptovská Osada organizujú úvodnú konferenciu programu Podpora udržateľného cestovného ruchu a ochrany biodiverzity v chránených územiach a otváraciu konferenciu preddefinovaného projektu Turisti a príroda spolu.

    Program je súčasťou Druhého švajčiarskeho príspevku na Slovensku a jeho cieľom je ochrana životného prostredia a klímy, konkrétne prostredníctvom podpory udržateľného cestovného ruchu v chránených územiach a ich okolí a ochrany ekosystémov a biodiverzity v týchto územiach.

    Program s alokáciou 28 miliónov eur sa zameriava na:

    • Ochranu ekosystémov a biodiverzity v chránených územiach
    • Inkluzívne envirovzdelávanie
    • Zvyšovanie povedomia verejnosti o ochrane prírody
    • Podporu stratégie udržateľného turizmu v národných parkoch
    • Sieťovanie a budovanie kapacít správ národných parkov
    • Zlepšenú infraštruktúru v národných parkoch parkov

    Konferencia tiež poskytuje priestor na diskusiu medzi odborníkmi, partnermi a zainteresovanými stranami o výzvach a príležitostiach v oblasti udržateľného cestovného ruchu a ochrany prírody. Zúčastňuje sa jej veľvyslanec Švajčiarska na Slovensku  Peter Nelson a ďalší zástupcovia zo Švajčiarska, vrátane organizácií ako Štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti (SECO), Univerzita aplikovaných vied v Zürichu a Sieť švajčiarskych parkov.

    Súčasťou konferencie je slávnostný podpis projektovej zmluvy medzi MIRRI SR a MŽP SR pre projekt Turisti a príroda spolu a uzatvorenie partnerských dohôd so Správami národných parkov a so švajčiarskym partnerom.

    Významným bodom programu je aj vyhlásenie otvorenej Výzvy na podporu projektov v oblasti ochrany ekosystémov a biodiverzity. Výzva s alokáciou 3,15 milióna eur je určená pre verejné a mimovládne organizácie aktívne v oblasti ochrany životného prostredia a jej cieľom je zlepšiť stav biotopov, podporiť prírode blízke manažmentové opatrenia a realizovať vzdelávacie iniciatívy. Viac informácií o výzve, ako aj o možnostiach podania žiadosti o grant nájdete TU.

    Súčasťou konferencie je tiež predstavenie konkrétnych aktivít projektu Turisti a príroda spolu, ktorý zahŕňa spoluprácu s Univerzitou aplikovaných vied v Zürichu a Sieťou švajčiarskych parkov.

    Spoločným cieľom organizátorov a účastníkov konferencie je posilniť ochranu slovenskej prírody a podporiť rozvoj udržateľných turistických aktivít, ktoré prispejú k zachovaniu biodiverzity pre budúce generácie.

    Pre viac informácií o programe navštívte naše webové stránky TU.

    Prezentácie:
    1. Predstavenie programu Jana Dacková, PDF (725 kB)
    2. Švajčiarske parky Nadja Urfer, PDF (1 193 kB)
    3. Udržateľný turizmus v národných parkoch Filip Salus, PDF (432 kB)
    4. Zapojenie švajčiarskeho partnera Birgit Reutz, PDF (908 kB)
    5. NP Veľká Fatra Jana Grafova, PDF (1 642 kB)
    6. NP Malá Fatra Pavol Zidek, PDF 665 kB)
    7. NP Slovenský raj Tomas Drazil, PDF (811 kB)
    8. NP Slovenský kras Martin Golian.pdf, PDF (955 kB)
    9. NP Muránska planina Timea Gajdosova, PDF (727 kB)
    10. NP Pieniny Vladimir Klc, PDF (1 138 kB)
    11. NP Vysoké Tatry Slavomir Celer, PDF (1 626 kB)
    12. NP Nízke Tatry Michal Babnic, PDF (1 120 kB)
    13. NP Poloniny Martin Surina, PDF (1 986 kB)